BÅSTAD 7–20 JULI – 2025

Ugo Carabelli vidare till kvartsfinal

Ugo Carabelli vidare till kvartsfinal

Camilo Ugo Carabelli

Torsdagens första match på centercourten bjöd på dramatik när världsspelaren Camilo Ugo Carabelli, femteseedad i turneringen och rankad 59 i världen, tog sig an nederländaren Botic van de Zandschulp i andra omgången. Det blev en intensiv tresetare där Carabelli till slut drog det längsta strået och avancerade till sin tredje ATP-kvartsfinal.

Van de Zandschulp, rankad 100 i världen, hade i första omgången besegrat svenske Mikael Ymer med 6–4, 6–1 i en match som tillfälligt avbröts på grund av kraftigt regn. Nederländaren, som tidigare nått flera anmärkningsvärda resultat på ATP-touren, jagade nu sin 13:e kvartsfinal på touren. Hade han vunnit matchen hade Nederländerna fått hela tre spelare i kvartsfinal – tillsammans med redan kvalificerade Tallon Griekspoor och Jesper de Jong. Det hade varit första gången sedan 2003 (Schalken, Sluiter, Van Lottum i ’s-Hertogenbosch) som tre nederländare nått så långt i en ATP-turnering.

Carabelli gick in i matchen med självförtroende efter att ha besegrat chilenaren Christian Garín i raka set (6–4, 6–4) i första omgången. Tidigare i år nådde han semifinal både i Rio de Janeiro och i Santiago – båda gångerna föll han mot Sebastian Báez. Báez, som i går besegrade norske Nicolai Budkov Kjær i en spännande tresetare på Court 1, visar också fin form i Båstad.

Matchen mellan Carabelli och van de Zandschulp blev precis så jämn som förväntat. Första set gick till tiebreak där Carabelli visade nerver av stål och avgjorde med fyra setbollar. I det andra setet höjde van de Zandschulp sin nivå, vann viktiga poäng i både första- och andraserve och tog hem setet med 7–5.

Men i det avgörande tredje setet visade Carabelli varför han tillhör topp 60 i världen. Han spelade med stor pondus, bröt tidigt och höll sedan sin serve hela vägen. Med 6–3 i avgörande set vann han matchen med 2–1 i set och är nu klar för sin tredje ATP-kvartsfinal.

Nästa match på centercourten spelas mellan Filip Misolic från Österrike och den regerande mästaren Nuno Borges. Vinnaren i det mötet får möta Carabelli i kvartsfinalen.

Frågan är nu: kan Camilo Ugo Carabelli fortsätta ta skalper i Båstad?

Banner: Elite Hotels
Banner: Elite Hotels