Jannik Sinner fortsätter att dominera världstennisen. Efter sin historiska titel i Madrid – där han blev den första spelaren att vinna fem raka ATP Masters 1000-turneringar – riktas nu blickarna mot Rom och Internazionali BNL d’Italia.
Men det är inte bara världsettan som står i fokus. Kopplingen till Båstad är tydligare än någonsin.
Starka band mellan Båstad och världseliten
När startfälten i Rom nu samlar världens bästa spelare finns en tydlig röd tråd: många av dem har tidigare spelat – och nått final – i Båstad.
På herrsidan hittar vi bland annat:
Luciano Darderi (vinnare 2025)
Nuno Borges (vinnare 2024)
Andrey Rublev (vinnare 2023)
Casper Ruud (vinnare 2021, finalist 2023)
Francisco Cerúndolo (vinnare 2022)
Sebastian Báez (finalist 2022)
Det handlar inte om en enskild säsong – utan om en återkommande trend där spelare som presterar i Båstad också är en del av de största turneringarna på touren.
Trots att Nordea Open är en ATP 250-turnering har startfältet över tid präglats av några av världens starkaste grusspelare – något som tydligt speglas i startlistorna på Masters-nivå.
Damsidan sticker ut – Båstad som språngbräda
Ännu tydligare blir bilden på damsidan.
Här har Båstad utvecklats till en plattform där spelare tar nästa steg – från etablering till genombrott på den internationella scenen.
Flera av de senaste årens finalister återfinns nu i Rom:
Elisabetta Cocciaretto (vinnare 2025)
Martina Trevisan (vinnare 2024)
Olga Danilović (vinnare 2023)
Emma Navarro (finalist 2023)
Ann Li (finalist 2024)
Katarzyna Kawa (finalist 2025)
Rebeka Masarova (finalist 2022)
Kateřina Siniaková
Laura Siegemund
Här ser vi hur spelare som tagit sig långt i Båstad också etablerar sig på WTA-tourens största scener.
Movers of the Week – nya namn att hålla koll på
Veckan i Madrid bjöd inte bara på dominans från världsettan – utan också på flera spelare som tog stora kliv:
Arthur Fils +8
Rafael Jodar +8
Alexander Blockx +33
Blockx slår igenom – med Båstad-koppling
Belgaren Alexander Blockx stod för turneringens stora genombrott när han tog sig till semifinal i Madrid.
På vägen besegrade han bland annat Francisco Cerúndolo och Casper Ruud – två tidigare vinnare i Båstad – utan att tappa ett set.
Efter sin starka vecka klättrar han till en ny karriärhögsta ranking som nummer 36 i världen.
Madrid-mästarna – formen inför Rom
Singel: Jannik Sinner
Dubbel: Harri Heliovaara / Henry Patten
Sinner var dominant i finalen mot Alexander Zverev (6–1, 6–2) och fortsätter att sätta standarden inför Rom.
Nu riktas allt fokus mot Rom, där världseliten samlas – och där flera av spelarna har en gemensam nämnare i sin resa.