TIDIGARE VINNARE

Nicolas Jarry

Lottningsträd från respektive år får ni genom genom att klicka på årtalen i kolumnen "ÅR".

År Vinnare Finalist Resultat
2019 Chile Nicolás Jarry [1] Argentina Juan Ignacio Londero 7-6(7), 6-4
2018 Italien Fabio Fognini [1] Frankrike Richard Gasquet 6-3, 3-6, 6-1
2017 Spanien David Ferrer [3] Ukraina Alexandr Dolgopolov 6-4, 6-4
2016 Spanien Albert Ramos-Viñolas Spanien Fernando Verdasco 6-3, 6-4
2015 Frankrike Benoît Paire Spanien Tommy Robredo 7-6(7), 6-3
2014 Uruguay Pablo Cuevas Portugal João Sousa 6-2, 6-1
2013 Argentina Carlos Berlocq [1] Spanien Fernando Verdasco [1] 7-5, 6-1
2012 Spanien David Ferrer [2] Spanien Nicolás Almagro [2] 6-2, 6-2
2011 Sverige Robin Söderling [1] Spanien David Ferrer [2] 6-2, 6-2
2010 Spanien Nicolás Almagro [4] Sverige Robin Söderling [1] 7-5, 3-6, 6-2
2009 Sverige Robin Söderling [2] Argentina Juan Monaco 6-3, 7-6(4)
2008 Spanien Tommy Robredo [3] Tjeckien Tomáš Berdych [4] 6-4, 6-1
2007 Spanien David Ferrer [1] Spanien Nicolás Almagro 6-1, 6-2
2006 Spanien Tommy Robredo [2] Ryssland Nikolay Davydenko [1] 6-2, 6-1
2005 Spanien Rafael Nadal [1] Tjeckien Tomáš Berdych 2-6, 6-2, 6-4
2004 Argentina Mariano Zabaleta [8] Argentina Gastón Gaudio [2] 6-1, 4-6, 7-6(4)
2003 Argentina Mariano Zabaleta [5] Ecuador Nicolás Lapentti [6] 6-3, 6-4
2002 Spanien Carlos Moyá [3] Marocko Younes El Aynaoui [2] 6-3, 2-6, 7-5
2001 Italien Andrea Gaudenzi Tjeckien Bohdan Ulihrach [5] 7-5, 6-3
2000 Sverige Magnus Norman [1] Sverige Andreas Vinciguerra [3] 6-1, 7-6(6)
1999 Costa Rica Juan Antonio Marin Sverige Andreas Vinciguerra [WC] 6-3, 7-6(4)
1998 Sverige Magnus Gustafsson [1] Ukraina Andrei Medvedev 6-2, 6-3
1997 Sverige Magnus Norman [4] Costa Rica Juan Antonio Marin 7-5, 6-2
1996 Sverige Magnus Gustafsson [4] Ukraina Andrei Medvedev [5] 6-1, 6-3
1995 Brasilien Fernando Meligeni Norge Christian Ruud [6] 6-4, 6-4
1994 Tyskland Bernd Karbacher Österrike Horst Skoff [7] 6-4, 6-3
1993 Österrike Horst Skoff Haiti Ronald Agenor 7-5, 1-6, 6-0
1992 Sverige Magnus Gustafsson [2] Spanien Tomas Carbonell 5-7, 7-5, 6-4
1991 Sverige Magnus Gustafsson [2] Argentina Alberto Mancini [8] 6-1, 6-2
1990 Australien Richard Fromberg [4] Sverige Magnus Larsson 6-2, 7-6(5)
1989 Italien Paolo Canè [5] Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Bruno Orešar 7-6(4), 7-6(5)
1988 Uruguay Marcelo Filippini [7] Italien Francesco Cancellotti 2-6, 6-4, 6-4
1987 Sverige Joakim Nyström Sverige Stefan Edberg [2] 4-6, 6-0, 6-3
1986 Spanien Emilio Sánchez [6] Sverige Mats Wilander [1] 7-6(5), 4-6, 6-4
1985 Sverige Mats Wilander [1] Sverige Stefan Edberg [3] 6-1, 6-0
1984 Sverige Henrik Sundström [2] Sverige Anders Järryd [1] 3-6, 7-5, 6-3
1983 Sverige Mats Wilander [1] Sverige Anders Järryd 6-1, 6-2
1982 Sverige Mats Wilander [1] Sverige Henrik Sundström 6-4, 6-4
1981 Frankrike Thierry Tulasne [6] Sverige Anders Järryd 6-2, 6-3
1980 Ungern Balász Taróczy [1] USA Tony Giammalva [8] 6-3, 3-6, 7-6
1979 Sverige Björn Borg [1] Ungern Balázs Taróczy [2] 6-1, 7-5
1978 Sverige Björn Borg [1] Italien Corrado Barazzutti [2] 6-1, 6-2
1977 Italien Corrado Barazzutti [2] Ungern Balázs Taróczy 7-6, 6-7, 6-2
1976 Italien Antonio Zugarelli Italien Corrado Barazzutti [1] 4-6, 7-5, 6-2
1975 Spanien Manuel Orantes [2] Spanien José Higueras 6-0, 6-3
1974 Sverige Björn Borg Italien Adriano Panatta 6-3, 6-0, 6-7(2), 6-3
1973 USA Stan Smith Spanien Manuel Orantes 6-4, 6-1, 7-6
1972 Spanien Manuel Orantes Rumänien Ilie Năstase 6-4, 6-3, 6-1
1971 Rumänien Ilie Năstase Danmark Jan Leschly 7-5, 2-6, 5-7, 7-6, 5-4 uppgivet
1970 Australien Dick Crealy Frankrike Georges Goven 6-3, 6-1, 6-1
1969 Spanien Manuel Santana Rumänien Ion Ţiriac 8-6, 6-4, 6-1
1968 Australien Martin Mulligan Rumänien Ion Ţiriac 8-6, 6-4, 6-4
1967 Australien Martin Mulligan Emerson, Lundqvist, Okker Round Robin
1966 Sovjetunionen Alex Metreveli Spanien Manuel Santana 3-6, 2-6, 6-1, 7-5, 6-4
1965 Spanien Manuel Santana Australien Roy Emerson 6-1, 6-1, 6-4
1964 Australien Roy Emerson Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Nikola Pilić 1-6, 7-5, 6-1, 6-2
1963 Sverige Jan-Erik Lundqvist Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Boro Jovanović 6-4, 7-5, 6-4
1962 Spanien Manuel Santana Sverige Jan-Erik Lundqvist 4-6, 5-7, 6-4, 7-5, 6-3
1961 Sverige Ulf Schmidt Australien Neale Fraser 6-3, 6-4, 7-5
1960 Chile Luis Ayala Indien Ramanathan Krishnan 6-1, 6-0, 6-4
1959 Chile Luis Ayala Indien Ramanathan Krishnan 6-1, 6-1, 5-7, 6-1
1958 Australien Ashley Cooper Australien Mervyn Rose 2-6, 2-6, 6-3, 6-4, 6-3
1957 Sverige Ulf Schmidt Sverige Sven Davidson 4-6, 6-4, 6-3, 6-3
1956 Australien Ken Rosewall Danmark Kurt Nielsen 7-5, 6-3, 6-1
1955 USA Ham Richardson Australien Mervyn Rose 4-6, 6-2, 6-4, 6-2
1954 USA Budge Patty USA Rex Hartwig 7-5, 2-6, 3-6, 8-6, 6-4
1953 USA Budge Patty Sverige Sven Davidson 6-4, 7-5, 6-8, 6-4
1952 USA Budge Patty Australien Mervyn Rose 6-4, 6-2, 12-10
1951 Sverige Sven Davidson Filippinerna Felicisimo Ampon 9-7, 6-0, 6-1
1950 Sydafrika Eric Sturgess Sverige Torsten Johansson 5-7, 7-5, 6-3, 6-4
1949 Sydafrika Eric Sturgess Sverige Torsten Johansson 6-2, 6-0, 6-4
1948 Sydafrika Eric Sturgess Argentina Enrique Morea 6-2, 7-5, 6-4

Lottningsträd från respektive år får ni genom genom att klicka på årtalen i kolumnen "ÅR".

År Vinnare Finalister Resultat
2019 Belgien Sander Gillé
Belgien Joran Vliegen
Argentina Federico Delbonis
Argentina Horacio Zeballos
6–7(5), 7–5, [10–5]
2018 Chile Julio Peralta
Argentina Horacio Zeballos
Italien Simone Bolelli
Italien Fabio Fognini
6–3, 6–4
2017 Österrike Julian Knowle
Tyskland Philipp Petzschner
Nederländerna Sander Arends
Nederländerna Matwé Middelkoop
6–2, 3–6, [10–7]
2016 Spanien Marcel Granollers
Spanien David Marrero
Nya Zeeland Marcus Daniell
Brasilien Marcelo Demoliner
6–2, 6–3
2015 Frankrike Jérémy Chardy
Polen Łukasz Kubot
Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
6–7(6), 6–3, [10–8]
2014 Sverige Johan Brunström
USA Nicholas Monroe
Frankrike Jérémy Chardy
Österrike Oliver Marach
4–6, 7–6(5), [10–7]
2013 USA Nicholas Monroe
Tyskland Simon Stadler
Argentina Carlos Berlocq
Spanien Albert Ramos
6–2, 3-6, [10–7]
2012 Sverige Robert Lindstedt [2]
Rumänien Horia Tecău
Österrike Alexander Peya [u]
Brasilien Bruno Soares
6–3, 7-6(5)
2011 Sverige Robert Lindstedt [2]
Rumänien Horia Tecău
Sverige Simon Aspelin [u]
Sverige Andreas Siljeström
6–3, 6-3
2010 Sverige Robert Lindstedt [2]
Rumänien Horia Tecău
Italien Andreas Seppi [AL]
Italien Simone Vagnozzi
6–4, 7–5
2009 Tjeckien Jaroslav Levinský [3]
Slovakien Filip Polášek
Sverige Robert Lindstedt [u]
Sverige Robin Söderling
1–6, 6–3, [10–7]
2008 Sverige Jonas Björkman [u]
Sverige Robin Söderling
Sverige Johan Brunström [u]
Nederländska Antillerna Jean-Julien Rojer
6–2, 6–2
2007 Sverige Simon Aspelin [1]
Österrike Julian Knowle
Argentina Martín García [2]
Argentina Sebastián Prieto
6–2, 6–4
2006 Sverige Jonas Björkman [2]
Sverige Thomas Johansson
Tyskland Christopher Kas [u]
Österrike Oliver Marach
6–3, 4–6, [10–4]
2005 Sverige Jonas Björkman [u]
Sverige Joachim Johansson
Argentina José Acasuso [3]
Argentina Sebastián Prieto
6–2, 6–3
2004 Indien Mahesh Bhupathi [1]
Sverige Jonas Björkman
Sverige Simon Aspelin [u]
Australien Todd Perry
4–6, 7–6(2), 7–6(6)
2003 Sverige Simon Aspelin [3]
Italien Massimo Bertolini
Argentina Lucas Arnold Ker [2]
Argentina Mariano Hood
6–7(3), 6–0, 6–4
2002 Sverige Jonas Björkman [1]
Australien Todd Woodbridge
Australien Paul Hanley [2]
Australien Michael Hill
7–6(6), 6–4
2001 Tyskland Karsten Braasch [4]
Tyskland Jens Knippschild
Sverige Simon Aspelin [3]
Australien Andrew Kratzmann
7–6(3), 4–6, 7–6(5)
2000 Sverige Nicklas Kulti [1]
Sverige Mikael Tillström
Italien Andrea Gaudenzi [u]
Italien Diego Nargiso
4–6, 6–2, 6–3
1999 Sydafrika David Adams [1]
USA Jeff Tarango
Sverige Nicklas Kulti [2]
Sverige Mikael Tillström
7–6(6), 6–4
1998 Sverige Magnus Gustafsson
Sverige Magnus Larsson [u]
Sydafrika Lan Bale [u]
Sydafrika Piet Norval
6–4, 6–2
1997 Sverige Nicklas Kulti [WC]
Sverige Mikael Tillström
Sverige Magnus Gustafsson
Sverige Magnus Larsson [WC]
6–0, 6–3
1996 Sverige David Ekerot [3]
USA Jeff Tarango
Australien Joshua Eagle [2]
Sverige Peter Nyborg
6–4, 3–6, 6–4
1995 Sverige Jan Apell [1]
Sverige Jonas Björkman
Australien Jon Ireland [u]
Australien Andrew Kratzmann
6–3, 6–0
1994 Sverige Jan Apell [1]
Sverige Jonas Björkman
Sverige Nicklas Kulti [4]
Sverige Mikael Tillström
6–2, 6–3
1993 Sverige Henrik Holm [2]
Sverige Anders Järryd
USA Brian Devening [u]
Sverige Tomas Nydahl
6–1, 3–6, 6–3
1992 Spanien Tomas Carbonell [2]
Argentina Christian Miniussi
Sverige Christian Bergström [u]
Sverige Magnus Gustafsson
6–4, 7–5
1991 Sverige Ronnie Båthman [2]
Sverige Rikard Bergh
Sverige Magnus Gustafsson [u]
Sverige Anders Järryd
6–4, 6–4
1990 Sverige Ronnie Båthman [u]
Sverige Rikard Bergh
Sverige Jan Gunnarsson [1]
Tyskland Udo Riglewski
6–1, 6–4
1989 Sverige Per Henricsson [u]
Sverige Nicklas Utgren
Tjeckoslovakien Josef Cihak [u]
Tjeckoslovakien Karel Nováček
7–5, 6–2
1988 Västtyskland Patrick Baur [u]
Västtyskland Udo Riglewski
Sverige Stefan Edberg [5]
Sverige Niclas Kroon
6–7, 6–3, 7–6
1987 Sverige Stefan Edberg [1]
Sverige Anders Järryd
Spanien Emilio Sánchez [4]
Spanien Javier Sánchez
7–6, 6–3
1986 Spanien Sergio Casal [1]
Spanien Emilio Sánchez
Sydafrika Craig Campbell [u]
USA Joey Rive
6–4, 6–2
1985 Sverige Stefan Edberg [1]
Sverige Anders Järryd
Spanien Sergio Casal [u]
Spanien Emilio Sánchez
6–0, 7–6(2)
1984 Sverige Jan Gunnarsson [2]
Danmark Michael Mortensen
Spanien Juan Avendano [u]
Brasilien Fernando Roese
6–0, 6–0
1983 Sverige Joakim Nyström [2]
Sverige Mats Wilander
Sverige Anders Järryd [1]
Sverige Hans Simonsson
1–6, 7–6(4), 7–6(4)
1982 Sverige Anders Järryd [1]
Sverige Hans Simonsson
Sverige Joakim Nyström [u]
Sverige Mats Wilander
0–6, 6–3, 7–6
1981 Australien Mark Edmondson [4]
Australien John Fitzgerald
Sverige Anders Järryd [3]
Sverige Hans Simonsson
2–6, 7–5, 6–0
1980 Schweiz Heinz Günthardt [4]
Schweiz Markus Günthardt
Storbritannien John Feaver [2]
Australien Peter McNamara
6–4, 6–4
1979 Schweiz Heinz Günthardt [1]
Sydafrika Bob Hewitt
Australien Mark Edmondson [3]
Australien John Marks
6–2, 6–2
1978 Australien Bob Carmichael [1]
Australien Mark Edmondson
Ungern Peter Szöke [u]
Ungern Balázs Taróczy
7–5, 6–4
1977 Australien Mark Edmondson
Australien John Marks
Frankrike Jean-Louis Haillet
Frankrike François Jauffret
6–4, 6–0
1976 USA Fred McNair [2]
USA Sherwood Stewart
Polen Wojtek Fibak [1]
Spanien Juan Gisbert
6–3, 6–4
1975 Sverige Ove Bengtson
Sverige Björn Borg
Spanien Juan Gisbert
Spanien Manuel Orantes
7–6(3), 7–5
1974 Italien Paolo Bertolucci
Italien Adriano Panatta
Sverige Ove Bengtson
Sverige Björn Borg
3–6, 6–2, 6–4
1973 Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Nikola Pilić
Australien Stan Smith
Australien Bob Carmichael
Sydafrika Frew McMillan
2–6, 6–4, 6–4
1972 Spanien Juan Gisbert
Spanien Manuel Orantes
Australien Neale Fraser
Rumänien Ilie Năstase
6–3, 7–6
1971 Rumänien Ilie Năstase
Rumänien Ion Ţiriac
Chile Jaime Pinto Bravo
USA Butch Seewagen
7–6, 6–1
1970 Australien Dick Crealy
Australien Allan Stone
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Željko Franulović
Tjeckoslovakien Jan Kodeš
6–2, 2–6, 12–12 retired
1969 Rumänien Ilie Năstase
Rumänien Ion Ţiriac
Spanien Manuel Orantes
Spanien Manuel Santana
6–3, 6–4
1968 USA Arthur Ashe
USA Clark Graebner
Spanien Manuel Orantes
Spanien Manuel Santana
7–5, 6–3
1965 Australien Roy Emerson
Australien Fred Stolle
Spanien Luis Arilla
Spanien Manuel Santana
6–3, 6–8, 6–4, 6–2
1964 Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Boro Jovanović
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Nikola Pilić
Danmark Jan Leschly
Danmark Jørgen Ulrich
By lot!
1963 USA Chuck McKinley
USA Dennis Ralston
Sverige Jan-Erik Lundqvist
Sverige Ulf Schmidt
6–4, 6–3, 6–0
1962 Australien Roy Emerson
Indien Ramanathan Krishnan
Mexiko Rafael Osuna
Spanien Manuel Santana
6–3, 3–6, 6–2, 9–7
1961 Chile Luis Ayala
Australien Neale Fraser
Sverige Torsten Johansson
Tyskland Christian Kuhnke
1960 Sverige Jan-Erik Lundqvist
Sverige Ulf Schmidt
USA Chuck McKinley
USA Hugh Stewart
7–5, 9–7, 2–6, 6–1
1958 Australien Ashley Cooper
Australien Mervyn Rose
Mexiko Francisco Contreras
Mexiko Mario Llamas
1952 USA Budge Patty
Australien Mervyn Rose
Sverige Sven Davidson
Sverige Torsten Johansson
7–5, 6–2, 9–7
1951 Sverige Lennart Bergelin
Sverige Sven Davidson
Filippinerna Felicisimo Ampon
Filippinerna Cesar Carmona
1950 Egypten Jaroslav Drobný
Sydafrika Eric Sturgess
Sverige Lennart Bergelin
Sverige Sven Davidson
6–2, 6–2, 6–2
1949 Sydafrika Eustace Frannin
Sydafrika Eric Sturgess
Sverige Torsten Johansson
USA George Worthington
2-6, 6-4, 3-6, 6-1, 6-4
1948 Sverige Lennart Bergelin
Sverige Torsten Johansson
Australien Jack Harper
Sydafrika Eric Sturgess
7–5, 3–6, 6–4, 6–3

Lottningsträd från respektive år får ni genom genom att klicka på årtalen i kolumnen "ÅR".

ÅR VINNARE FINALIST RESULTAT
2019 Japan Misaki Doi Danka Kovinic 6–4, 6–4
2017 Tjeckien Kateřina Siniaková Danmark Caroline Wozniacki 6–3, 6–4
2016 Tyskland Laura Siegemund Tjeckien Kateřina Siniaková 7–5, 6–1
2015 Sverige Johanna Larsson Tyskland Mona Barthel 6–3, 7–6(7–2)
2014 Tyskland Mona Barthel Sydafrika Chanelle Scheeper 6–3, 7–6
2013 USA Serena Williams Sverige Johanna Larsson 6–4, 6–1
2012 Slovenien Polona Hercog Frankrike Mathilde Johansson 0-6, 6–4, 7–5
2011 Slovenien Polona Hercog Sverige Johanna Larsson 6-4, 7-5
2010 Frankrike Aravane Rezaï Argentina Gisela Dulko 6–3, 4–6, 6–4
2009 Spanien María José Martínez Sánchez Danmark Caroline Wozniacki 7–5, 6–4
1990 Italien Sandra Cecchini Schweiz Csilla Bartos 6–1, 6–2
1989 Bulgarien Katerina Maleeva Västtyskland Sabine Hack 6–1, 6–3
1988 Västtyskland Isabel Cueto Italien Sandra Cecchini 7–5, 6–1
1987 Italien Sandra Cecchini Sverige Catarina Lindqvist 6–4, 6–4
1986 Sverige Catarina Lindqvist Sverige Catrin Jexell 6–2, 6–0
1985 Sverige Maria Lindström Tjeckoslovakien Olga Votavova 4–6, 6–3, 7–5
1984 Australien Anette Gulley Sverige Carin Anderholm 4–6, 6–4, 6–4
1983 Rumänien Virginia Ruzici Sverige Carin Anderholm 6–2, 6–3
1982 Sverige Lena Sandin Bulgarien Manuela Maleeva 6–7, 7–5, 6–3
1981 Sverige Lena Sandin Sverige Catrin Jexell 6–2, 7–6(3)
1980 Rumänien Virginia Ruzici Sverige Nina Bohm 6–2, 7–5
1979 Sverige Elisabeth Ekblom Sverige Lena Sandin 7–6(3), 6–3
1978 Nederländerna Elly Appel-Vessies Västtyskland Sylvia Hanike 2–6, 6–4, 6–2
1977 Rumänien Florenta Mihai USA Mary Struthers 6–4, 6–4
1976 Tjeckoslovakien Renáta Tomanová Sverige Helena Anliot 6–3, 6–2
1975 Storbritannien Sue Barker Västtyskland Helga Masthoff 6–4, 6–0
1974 Storbritannien Sue Barker Nederländerna Maryke Schaar 6–1, 7–5
1973 Storbritannien Glynis Coles Sverige Christina Sandberg 4–6, 6–4, 6–3
1972 Sverige Ingrid Bentzer Sverige Christina Sandberg 2–6, 6–3, 8–6
1971 Västtyskland Helga Masthoff Sverige Ingrid Löfdahl-Bentzer 4–6, 6–1, 6–3
1970 USA Peaches Bartkowitz Sverige Ingrid Löfdahl-Bentzer 6–1, 6–1
1969 USA Peaches Bartkowitz Sverige Christina Sandberg 5–7, 6–4, 6–2
1968 USA Julie Heldman USA Kathy Harter lot – rain
1967 Frankrike Francoise Durr
1966 Sverige Christina Sandberg Sverige Katarina Bartholdson 6–4, 6–1
1965 Sverige Christina Sandberg Finland Leena Ahonen 6–8, 6–4, 6–4
1964 USA Donna Fales Sverige Ulla Sandulf 6–3, 5–7, 6–3
1963 Västtyskland Edda Buding Italien Maria-Theresia Riedl 6–1, 7–5
1962 Brasilien Maria Bueno Sverige Ulla Sandulf 6–2, 6–0
1961 USA Belmar Gundersen Sverige Ulla Löthberg 6–1, 6–2
1960 Italien Lea Pericoli Italien Silvana Lazzarino
1959 USA Beverly Baker-Fleitz USA Joan Johnson 6–4, 6–1
1958 Bermuda Heather Segal USA Karol Fageros 2–6, 6–0, 6–0
1957 Storbritannien Shirley Bloomer Mexiko Yola Ramirez 7–5, 6–4
1956 Storbritannien Angela Buxton Sverige Birgit Gullbrandsson-Sandén 6–3, 3–6, 6–4
1955 USA Doris Hart
1954 Sverige Birgit Gullbrandsson-Sandén
1953 USA Maureen Connolly USA Julia Sampson 6–2, 6–1, 6–3
1952 Sydafrika Helen Redick-Smith Sydafrika Julia Whipplinger 6–3, 8–6
1951 Australien Nancy Bolton Sverige Solveig Gustafsson 6–3, 6–1
1950 Australien Thelma Long Tyskland Hilde Krahwinkel Sperling 3–6, 6–3, 6–4
1949 Australien Thelma Long Tyskland Hilde Krahwinkel Sperling 6–2, 6–3
1948 Tyskland Hilde Krahwinkel Sperling

Lottningsträd från respektive år får ni genom genom att klicka på årtalen i kolumnen "ÅR".